facebook
×
SARBINOWO.COM – Internetowy Informator
INFORMACJE, TURYSTYKA,

NOCLEGI - SARBINOWO

Wybierasz się na wczasy do Sarbinowa, Gąsek lub Chłopów? Wobec tego jesteś w odpowiednim miejscu.  Nasz serwis prezentuje bowiem jedną z obszerniejszych baz noclegowych i usługowych tych miejscowości. Są z nami sprawdzone obiekty oferujące nocleg, bary, restauracje, smażalnie ryb.
Z nami przekonasz się co warto zobaczyć w pięknej miejscowości nadmorskiej Sarbinowo i okolicach.

POLECANE

MIEJSCA NOCLEGOWE


Aktualności

  • Uwaga fani zimnych kąpieli - XX Zlot Morsów w Mielnie wystartuje w czwartek 09 lutego 2023r. i potrwa do niedzieli 12 lutego. Jak zwykle w programie zlotu mnóstwo zimnych atrakcji, m.in. morsowa strefa chillout'u, urodzinowe balia party, 3. Mistrzostwa Polski w Morsowaniu z Valerjanem Romanovskim, turniej mrozoodporny, klubowe mistrzostwa w biegu morsów po plaży, jubileuszowy bal morsów, Śniadaniowy Bieg o Puchar Burmistrza Mielna,...więcej»

  • Wielkanoc w Ośrodku Rekreacyjnym Aga w Gąskach w formie 5 - dniowego pobytu (4 noclegi, śniadanie, obiad, kolacja) z wyżywieniem (menu wielkanocne). Codzienne 3 - godzinne wejście na basen w Aquaparku w Ustroniu Morskim (dojazd własny) w cenie pobytu. Dla dzieci w ofercie  codzienne animacje, gry i zabawy, sala z grami video na konsolę PlayStation. Dodatkowo: wstęp do sauny, monitorowany prywatny parking, darmowy internet,...więcej»

  •   Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie wystartuje 10 lutego 2022r. i potrwa 4 dni gromadząc entuzjastów zimnej kąpieli. Bedzie to wyjątkowy zlot bo obejmie aż dwie Wielkie Kąpiele.W planie imprezy pojawią się stałe punkty, tj. Pałac Ślubów, Turniej Mrozoodpornych oraz Morsowej Stefy Chillout (balie i sauny przy plaży). W związku z obostrzeniami covidowymi pod znakiem zapytania pozostaje gwóźdź eventu, czyli Wielki Bal Morsów, który...więcej»

  • Hotel NAT ( kiedyś JAWOR) zaprasza na ferie zimowe do Sarbinowa. Obiekt oferuje trzy różne pakiety do wyboru wraz z wyżywieniem. Ponadto dla diabetyków i osób borykających się z bólem kręgosłupa NAT prezentuje szeroką gamę zabiegów terapeutycznych. W obiekcie można zrealizować BON TURYSTYCZNY. więcej»

  • Ośrodek Rekreacyjny AGA w Gąskach zaprasza na ferie Zimowe 2022 Nad Morzem. Pakiet obejmuje 7-dniowy pobyt nad morzem z wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja); codzienne 3-godzinne wejście na basen w Aquaparku w Ustroniu Morskim (dojazd własny).; jeden wieczorek taneczny lub ognisko dla dzieci i dorosłych przy muzyce na żywo; dodatkowe atrakcje dla dzieci. Przy wyborze noclegu w pokoju rodzinnym, pokoju Lux, pokoju dwuosobowym pobyt dziecka...więcej»

Czytaj więcej
Register on the mostbet az 90 website and get a welcome bonus.

Sarbinowo

Sarbinowo to niewielka miejscowość o typowo letniskowym charakterze. Położona jest w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim, gminie Mielno, nad brzegiem otwartego Morza Bałtyckiego. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1309; do roku 1945 nosiła ona nazwę niemiecką Sorenbohm.

Historia i zabudowa

 

W XIV wieku ówczesna osada znajdowała się w odległości około 1,5 kilometra od brzegu morza. W ciągu stuleci procesy erozji spowodowały powolny zanik pasa ziemi nadmorskiej i w rezultacie wieś znalazła się nad samym morzem. W obawie przed zatopieniem wsi na skutek dalszych działań erozyjnych, w 1910 roku wybudowano wzdłuż brzegu betonowy mur oporowy, zabezpieczający przed falami morskimi. Znajduje się on tam do dziś.

 

Sarbinowo_drewniana_chałupa_zrębowa

Najstarszym zachowanym domem w Sarbinowie jest chata rybacka, pochodząca z 1870 roku, zbudowana techniką ryglową, charakterystyczną dla tego regionu. Chata, mieszcząca się przy ul. Nadmorskiej 4, jest parterowa, przysadzista, z wysokim, czterospadowym dachem i przyległym budynkiem gospodarczym. Dom jest częściowo zamieszkany, jednak jego dalszy los jest niepewny z uwagi na zły stan techniczny.

Sarbinowo, podobnie jak inne miejscowości nadmorskie, zaczęło stawać się popularne na przełomie XIX i XX wieku, na fali mody wypoczywania „u wód”. Początek XX stulecia przyniósł wsi ważną inwestycję w postaci nadmorskiej promenady, poprowadzonej także przez pobliskie Mielenko i Chłopy. Dzisiejsza ulica Leśna w Sarbinowie jest jej odcinkiem. Wytyczono również ciąg spacerowy, przy którym z biegiem lat wybudowano domy mieszkalne i pensjonaty dla turystów. Wiele z nich czynnych jest do dziś.

W 1856 roku w Sarbinowie konsekrowano kościół ewangelicki. Został wybudowany w centrum wsi, z cegły i granitu, w stylu neogotyckim. Obecnie jest to katolicka świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ozdobą kościoła jest 40-metrowa ośmiokątna wieża, w której w latach 30. XX wieku zamontowano trzy dzwony. Wnętrze świątyni zdobią witraże oraz umieszczone tam w latach 70. ubiegłego stulecia piękne malowidła, przedstawiające stacje drogi krzyżowej, pędzla Jerzego Nowosielskiego.

Jak dojechać do Sarbinowa?

 

Samochodem należy jechać drogą krajową nr 11, prowadzącej z Kołobrzegu do miejscowości Podgaje, przez Koszalin i Szczecinek. Do Sarbinowa zjeżdża się z „jedenastki” we wsi Będzino, skręcając w lewo (jadąc w kierunku Koszalina).

Od strony Mielna trzeba kierować się na Mielenko, w kierunku zachodnim ulicą Kościelną, przechodzącą w Lipową, po czym w wiosce Zagaje skręcić w prawo w ulicę Nadmorską.

Z Koszalina, który dzieli od Sarbinowa zaledwie 18 km, można dojechać autobusem PKS lub busem prywatnego przewoźnika. Busy obsługują trasę całorocznie, a w sezonie letnim dodatkowo kursuje z Koszalina do Mielna autobus MZK. Rozkłady jazdy oraz ceny biletów dostępne są na stronie serwisu GoEuro. Do Koszalina z terenu całego kraju można dojechać także koleją. Z Warszawy odległość wynosi około 500 km, z Gdańska 200, z Poznania 250, z Krakowa i Lublina 700, z Wrocławia 430, z Białegostoku niemal 600. Najbliżej jest ze Szczecina – 180 km.

W Sarbinowie przystanek autobusowy znajduje się przy ul. Nadmorskiej, skąd wszędzie można szybko i bez trudu dotrzeć pieszo. Można także skorzystać z koszalińskiej taksówki.

Mapa Sarbinowa

 

Gdy już dotrzemy do Sarbinowa, warto rozejrzeć się po okolicy. Ułatwi to mapka:

Sarbinowo

Kąpielisko w Sarbinowie - podstawowe informacje

 

Profil wody w kąpielisku „Sarbinowo 213”

 

 

Dane ogólne o kąpielisku

Nazwa kąpieliska

Sarbinowo 213

Adres

Jedna z plaż w Sarbinowie, znajdująca się na wschód od wejścia przy ul. Nadmorskiej

Województwo

Zachodniopomorskie

Nazwa gminy

Gmina Mielno

Nazwa powiatu

Powiat koszaliński

 

 

Klasyfikacja i ocena jakości wód w kąpielisku

Oceny jakości wód w kąpielisku po ostatnim sezonie kąpielowym

data oceny: 22/09/2017
ocena: dobra

 

Sarbinowo - Czy warto jechać? 7 argumentów po których powiesz “Tak!”

 

Z pewnością warto. Oto kilka argumentów:

  1. Powietrze obfite w jod. Im bliżej brzegu morza, tym więcej w powietrzu tego cennego pierwiastka, ważnego dla naszego układu nerwowego i naszej tarczycy, którą stymuluje do produkcji hormonów. Jest też korzystny dla wzrostu i rozwoju młodego organizmu, dlatego wczasy nad morzem są szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży i dla dzieci. Jod przyspiesza również spalanie tłuszczów, a więc wspomaga odchudzanie. Ma ponadto działanie antyseptyczne, dlatego łagodzi stany zapalne skóry
  2. Świeże ryby morskie. Statystyczny Polak spożywa zaledwie 13 kg ryb rocznie, podczas gdy mieszkaniec Portugalii czy Japonii nawet kilkadziesiąt. Ryby morskie są źródłem bezcennych substancji odżywczych, między innymi kwasów omega-3, których organizm człowieka nie wytwarza. W sezonie można ich dostarczyć z zewnątrz, wybierając się „na rybkę” do smażalni
  3. Plaża z czystą wodą. Wprawdzie linia brzegowa kąpieliska to zaledwie 100 metrów, jednak plaża jest dużo dłuższa – na wschód i na zachód, w kierunku na Ustronie Morskie. Jest to Obszar Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski, gdzie znajdują się wydmy i można zaobserwować unikatowe rośliny halofilne. Ponadto teren urozmaicają urwiska klifowe i lasy mieszane. Woda morska w Sarbinowie posiada atest czystości Unii Europejskiej. Dodatkowe atrakcje czekają po sztormie; warto wybrać się na plażę w poszukiwaniu bursztynu. Największy znaleziony tu okaz ważył kilogram.

 

Sarbinowo_na_plazy

 

  1. Jezioro Jamno. Dla amatorów wypoczynku nad akwenem z wodą słodką jest to rozwiązanie, znajdujące się w odległości zaledwie 8 km od Sarbinowa. Jezioro odcięte jest od Morza Bałtyckiego mierzeją. Jest duże, zajmuje 9. miejsce w Polsce pod względem powierzchni. Można zafundować sobie rejs żaglówką po jeziorze, spróbować swoich sił w windsurfingu lub kitesurfingu, a wędkarze mają możliwość łowienia ryb na spinning i dwie wędki po wykupieniu zezwolenia w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie

 

Sarbinowo_jezioro_Jamno

  1. Bogata oferta noclegowa i gastronomiczna. W Sarbinowie można wynająć domek już za 20 zł od osoby. Istnieje tu także spora baza kwater prywatnych, pensjonaty i hotele z usługami SPA oraz restauracje, oferujące m.in. dania z ryb pozyskiwanych wprost z kutra. Sezonowo czynne są wspomniane już smażalnie
  2. Promenada spacerowa. Niedawno wyremontowana i poszerzona, pełna jest licznych kawiarenek, barów z muzyką i tańcami, klubach z karaoke i dyskoteką. Do dyspozycji dzieci są przejażdżki na kucach lub autkach akumulatorowych. A wszystko to z widokiem na morze. Promenada w Sarbinowie jest w sezonie centralnym miejscem rozrywki

 

Sarbinowo_promenada

 

  1. Mini ZOO. Znajduje się na ogrodzonym, pełnym zieleni terenie, gdzie zbudowano szałasy z kory, stanowiące „domki” dla ptactwa ozdobnego i kilku gatunków ssaków. Jest to ogromna atrakcja dla dzieci, które mają możliwość towarzyszenia personelowi przy karmieniu.

Noclegi w Sarbinowie

 

Jeżeli chodzi o noclegi, Sarbinowo jest wyjątkowo bogate i zróżnicowane. Każdy, niezależnie od potrzeb, wielkości rodziny i statusu materialnego, znajdzie tu coś dla siebie.

  • Hotele. Jest ich kilka, wszystkie z pokojami wyposażonymi w łazienki, z własnym zapleczem gastronomicznym. Ceny są umiarkowane, w przedziale od 114 do 230 zł za dobę. Położone blisko morza, dysponują różnymi udogodnieniami dla gości, jak baseny, gabinety odnowy biologicznej, możliwość wykupienia diet – bezglutenowej, odchudzającej lub wegetariańskiej, tematyczne pakiety pobytowe – dla diabetyków, amazonek, matek z dziećmi, itp.
  • Pensjonaty, wille. Nieco tańsze, również z wyżywieniem. Również poza sezonem oferują atrakcje dla gości, preferujących wypoczynek bez letniego zgiełku. Przykładowo, ośrodek wypoczynkowy AGADO oferuje turnusy rehabilitacyjne (posiada własną bazę zabiegową), przyjmuje gości na zgrupowania sportowe i obozy, a także pobyty weekendowe.
  • Apartamenty. Zlokalizowane w różnych miejscach, w cenie od 72 zł od osoby za dobę. Mieszkania w najwyższym standardzie, luksusowo wyposażone, niektóre z ogródkiem i grillem. Wszystkie usytuowane w otoczeniu bogatej infrastruktury.
  • Domki letniskowe. Jest ich bardzo wiele, pogrupowanych w ośrodki. Domki wyposażone są w łazienki, kuchnie i wszystkie niezbędne akcesoria. Średnia cena – od 25 zł do 75 zł za dobę od osoby, domki 4-, 6- i 8-osobowe. Oczywiście można wynająć domek np. dla dwóch osób, ceny są do negocjacji z właścicielem ośrodka. Domki letniskowe blisko morza są minimalnie droższe
  • Kwatery prywatne, pokoje gościnne. Najtańsze noclegi, już od 20 zł od osoby za dobę. Ceny są zróżnicowane, w zależności od komfortu, oddalenia od morza, dodatkowego wyposażenia i usług, itp.

W ośrodkach z domkami można zarezerwować noclegi dla grup turystycznych i wycieczek.

Atrakcje w Sarbinowie

 

Zarówno samo Sarbinowo, jak i jego okolice, obfitują w atrakcje turystyczne. Poza wspomnianymi już zabytkami architektury, jest tutaj jeszcze wiele miejsc oraz atrakcji, które warto zobaczyć:

  • Latarnia morska w Gąskach 

 

Sarbinowo latarnia morska w Gąskach
Jest to drugi (po latarni w Rozewiu) co do wielkości obiekt tego typu w Polsce. Znajduje się w odległości 5 km w kierunku zachodnim od Sarbinowa. Latarnia morska została zbudowana w końcu XIX wieku. Ma 50 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 226 granitowych stopni. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych światło latarni jest widoczne z odległości 19,5 mil morskich (ok. 36 km)

 

  • Zielona glinka

W pobliżu zabudowań latarni znajdują się pokłady zielonej glinki – najcenniejszej z glinek stosowanych w agrilloterapii. Jest ona surowcem do wytwarzania pasty do okładów, jak również do wyrobu roztworów koloidalnych do kąpieli i do picia. Zielona glinka jest pomocna w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, stwardnienia rozsianego, reumatyzmu, niektórych chorób skóry, bólów migrenowych. W Polsce metoda leczenia glinką nie jest tak popularna, jak np. w Niemczech, gdzie stosowana jest np. w sanatoriach, a glinka jest dostępna w aptekach. Dlatego latarnicy z Gąsek wielokrotnie opowiadali o niemieckich turystach, którzy zwiedziwszy naprędce latarnię, udawali się w jej okolice z saperkami i reklamówkami, które napełniali wykopaną glinką. Można pokusić się o samodzielne przyrządzenie okładu lub maseczki z zielonej glinki podczas pobytu w Sarbinowie.

  • Pałac Morski

Również zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, w stylu neoklasycystycznym. Otoczony jest pięknym, starym, prawie siedmiohektarowym parkiem bez alejek, za to z około tysiącem różnych gatunków drzew, wśród których znajdują się cyprysy groszkowe, buki i  klony srebrzyste. Obecnie oddalony o niecały kilometr od morza pałac pełni funkcję ośrodka rehabilitacyjnego i wczasowego

  • Chłopy

Jest to zabytkowa wioska rybacka, od wschodu przylegająca do Sarbinowa. Ze względu na zachowany tradycyjny układ zabudowy, została wpisana do rejestru zabytków. Wioska nadal zachowuje swoją funkcję. Kutry rybackie wyciągane są na plażę, co stanowi dodatkową atrakcję. W sąsiedztwie przystani rybackiej znajduje się zbudowany w 1910 roku dom, który w tamtych czasach stanowił bazę noclegową dla letników. Natomiast na samej przystani można kupić świeże ryby prosto z kutra, świeżo wędzone lub zjeść przyrządzone wprost z patelni

  • XV-wieczny kościół w Mielnie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

 Jest malowniczo położony na niedużym wzniesieniu przy ul. Kościelnej. We wnętrzu zwraca uwagę barokowa ambona, chrzcielnica i piękne witraże

 

Sarbinowo_kościół_w_Mielnie

  • Trasy turystyczne

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach lub z dwoma kijkami do nordic walkingu przygotowane są liczne trasy rowerowe i piesze: Szlak Latarń, Szlak Pałaców, Szlak Gotów

  • Atomowy krzyż

Krzyże przydrożne można spotkać na terenie całej Polski, ten jednak jest niepowtarzalny. Stanął w Sarbinowie jako wyraz obaw mieszkańców i wczasowiczów w okresie, kiedy władze planowały budowę elektrowni atomowej w pobliżu Gąsek. Zamiast poziomej belki, krzyż ma stylizowaną kapliczkę z Matką Boską i niewielkim krucyfiksem, natomiast na słupie poniżej umieszczony jest napis Broń od atomu

  • Willa przy ulicy Nadmorskiej 26

Zabytkowy dom, wybudowany w 1914 roku w stylu dawnego dworu, z formami barokowymi. Charakterystycznym elementem jest wieża narożna i łamany dach z trzema wystawkami. Na parterze i poddaszu znajdują się pokoje mieszkalne, a obok willi, na podwórzu, stoi budynek gospodarczy. Willa wpisana jest do ewidencji zabytków gminy Mielno

  • Cmentarz ewangelicki w Sarbinowie

Zanim powstał obecny kościół, we wsi funkcjonował od czasów średniowiecznych mały kościółek, a wokół niego założono cmentarz, na którym chowano mieszkańców Sarbinowa i okolic. W XIX wieku cmentarz przeniesiono w nowe miejsce poza wioskę. Chowano tam wiernych ewangelickich aż do 1945 roku. Po wysiedleniu Niemców nekropolia stała się cmentarzem komunalnym, a ocalałe fragmenty nagrobków z cmentarza ewangelickiego ustawiono wzdłuż płotu wraz z tablicą pamiątkową

  • Ogrody tematyczne Hortulus

 

Sarbinowo ogrody Hortulus
Jest to stosunkowo nowy obiekt, założony w roku 1992 i wciąż rozbudowywany. Znajduje się w Dobrzycy, 12 km od Sarbinowa. Tematyczność ogrodów polega na ich podziale według hodowanych roślin, np. same róże, rododendrony, rośliny cebulowe, itp. Ponadto różne są style, w jakich ogrody zostały zaaranżowane: wiszące, rzymskie, szwajcarskie. Do każdego stylu dopasowane są dekoracje, jak rzeźby, ławeczki, groble, ministawy, głazy. W każdym roku przybywają nowe elementy. Natomiast punktem centralnym i największą atrakcją jest labirynt grabowy – największy tego typu w świecie. Stworzono go z 18 tysięcy sadzonek grabowych. Labirynt ma hektar powierzchni, dwumetrowe ściany, a długość korytarzy wynosi łącznie około 3,5 km. W środku labiryntu znajduje się wieża widokowa o wysokości 20 metrów, której kształt przypomina podwójną nić DNA. Wieża wyposażona jest w taras widokowy.

 

Sarbinowo - co robić gdy pada? Gdzie dobrze zjeść?

 

Jeżeli nie dopisuje pogoda, Sarbinowo zapewnia swoim gościom różnorodne atrakcje pod dachem. Była już mowa o kawiarenkach, pubach i klubach z dyskotekami, karaoke i tańcami. Pora wskazać restauracje, w których można miło spędzić czas przy degustacji potraw.

  • Restauracja AGA – serwuje dania tradycyjnej kuchni polskiej. Jednorazowo może obsłużyć 90 gości, organizuje też przyjęcia i wesela
  • Bar ALBATROS – oferuje kuchnię orientalną, ale także zapiekanki i desery
  • Restauracja i Cafe SARBINOWO w Villa DUNE – elegancki lokal, serwujący kuchnię śródziemnomorską i wybrane dania kuchni polskiej. Wypieka własne pieczywo
  • Bar NEPTUN – mieści się na terenie ośrodka Neptun. Specjalizuje się w naleśnikach i pierogach oraz daniach z grilla
  • Restauracja PO SCHODKACH – serwuje ryby i owoce morza, kanapki, desery
  • U BABCI MALINY – obiekt sezonowy, czynny od 15 czerwca do 15 września. Atrakcyjne wnętrze, stylizowane na kuter rybacki. Lokal serwuje kuchnię staropolską.

Oprócz tego czynne są w sezonie liczne smażalnie ryb, np. Pasja, Meduza, smażalnia i wędzarnia przy ul. Wczasowej.

Za daleko by podziwiać Sarbinowo - kamera on-line pomoże

 

Zanim zdecydujemy się pojechać na urlop do Sarbinowa, warto poobserwować miejscowość, korzystając z dobrodziejstwa Internetu. Sarbinowo na żywo można oglądać dzięki kamerom: