facebook
×
SARBINOWO.COM – Internetowy Informator

Sarbinowo miejscowość i okolice

Sarbinowo to nadmorska wieś letniskowa oddalona 7 km. od Mielna. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1309 r. Przed laty Sarbinowo było usytuowane ponad 1,5 km od brzegu morza, jednak  przed pierwszą wojną światową groziło wsi pochłonięcie przez morze. W związku z tym na początku XX wieku postawiono kamienno - betonowy mur oporowy długości około 1 km wzdłuż plaży, co powstrzymało dalsze niszczycielskie działanie fal morskich. Jedną z atrakcji turystycznych we wsi jest neogotycki kościół z 1856 roku. Budowla została wzniesiona w XIX wieku na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Kościół zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może się poszczycić wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. Dziś na terenie Sarbinowa znajduje się wiele atrakcyjnych obiektów turystycznych. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób, którzy szukają wytchnienia od zgiełku miast.  Miejscowość słynie z ogromnej ilości domków letniskowych.

Gąski to spokojna i nieduża wieś letniskowa pomiędzy Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1628 r. Jedną z największych atrakcji Gąsek jest druga co do wielkości w Polsce latarnia morska (51,2m wysokości) zbudowana w 1878r. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania - ze szczytu latarni można podziwiać piękną panoramę okolicy, u stóp latarni zlokalizowane są punkty handlowe z pamiątkami oraz gastronomiczne. Materiały wykorzystane do jej budowy przywożono łodziami i wyładowywano przy specjalnie do tego celu zbudowanym pomoście.

Chłopy to miejscowość letniskowa w gminie Mielno sąsiadująca z Sarbinowem. Jest jedyną wsią w Polsce, która została wpisana do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady oraz domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Dzisiejsze Chłopy znajdują się w miejscu datowanej już w XIII wieku osady słowiańskiej Borowo (nazwa pochodząca się od ówczesnych rozległych borów). Z uwagi na fakt ,iż zabroniono tu budowania kilkupiętrowych domów, Chłopy są  jedną z najładniejszych miejscowości letniskowych na polskim wybrzeżu. Na turystów czekają tu apartamenty, kwatery prywatne, pensjonaty.

Galeria